An adventure book of Tallinn doors I Estonia

12/11/2017


Pokud jste o Tallinnu nikdy pořádně neslyšeli, je to ohromná škoda! Dnešním článkem se vám pokusím přiblížit tuhle směsici hřejivé atmosféry a drsného estonského počasí. Představte si tu nejsladší jemnou čokoládu, zabalenou do moderní obálky. Přesně takový Tallinn je! V srdci města malebný, posetý barevnými domky s červenou střechou po okrajích roztomile malého náměstí. Pokud se vymotáte z uliček až za hradby, dostanete se až k tomu modernímu přebalu, obchodům, industriálním čtvrtím a design uličkám. Pokud vás ještě nebolí nohy, můžete se podívat až do přírody nebo dokonce na pláž... Na jedno poměrně neznámé město, má Tallinn opravdu co nabídnout.
Já zapomněla na to hlavní! DVEŘE! Jestli je něco v Tallinnu opravdu kuriozitou, pak jsou to právě dveře. Na každém kroku potkáte jinak zdobené vchody do domů nebo kostelů. To, že je to opravdová rarita, se můžete přesvědčit v každém turistickém centru, kde si můžete koupit buď kalendář nebo plakát s nejkrásnějšími dveřmi této estonské Prahy.

My se do Tallinnu vypravily s kamarádkou trajektem z Helsinek. Cesta trvá něco málo přes dvě hodiny. Když jsme dopluly do Estonska bylo opravdu ošklivé počasí. Už jsme byly unavené z putování po Helsinkách a jediné, co jsme si ten den přály bylo teplé jídlo a postel. Začaly jsme tedy hledat hostel, adresu jsme měly zjištěnou, GPS zaplou a hostel pořád nikde. Ulici ve které mělo být naše ubytování, jsme prošly křížem krážem,  několikrát zvonily a ťukaly na různé domy. Vše bez odezvy. Dokonce jsme vlezly nějaké rodině na dvůr, která nám řekla, že tam nikde žádný hostel není. To samé v čínské restauraci a masérském studiu naproti. Už jsme mysleli, že se z nás stanou bezdomovci. Naštěstí mi po několikátém pokusu vzala paní z hostelu telefon a lámanou angličtinou řekla, ať stojíme kde jsme, že pro nás přijde. Nechápali jsme, jak by nás našla, když neví kde jsme a iPhone s mou lokací měla jen stěží. Přece jen se za chvíli objevila babča na kole, ptala se, jestli jsme ty dvě ztracené a dovedla nás do hostelu, který bychom ten den už asi nenašly. Kdo by čekal, že hostel bude mít špatně uvedenou adresu. Stejně pofidérní jako jejich stránka na bookingu, byl i samotný hostel. Nám to ale nevadilo, jelikož jsme se tam chodily opravdu jen vyspat. No vyspaly bychom se kdyby stěny nebyly tenčí než papír a náš soused nechrápal hlasitěji než jelen v říji. O hostelech někdy příště, protože vtipných historek z hostelů mám už pomalu na knihu.

Každý den jsme nachodily v průměru 20km a tak vám můžu představit velké množství skvělých míst, které nesmíte minout, pokud se vydáte do Tallinnu.

Heart of Tallinn
Centrum jsem už popisovala na začátku a tak vás jen nechám pokochat se fotkami. Celé centrum je obehnané středověkými hradbami a tudíž není tak rozlehlé. Jeden den vám na něj postačí. Pokud se nebude zastavovat u každého stánku s nádhernými pletenými svetry, rukavicemi a ponožkami jako my. Každý den jsme chodily kolem a přemýšlely, který si koupit. Několik jsme si jich i vyzkoušely, ale už nezbyly eura. :(

Rotermann Quarter
Industriální čtvrť s designovými obchůdky, to je něco pro mě a určitě i pro vás! Skleněné nástavby, plechové mobiliáře, moderní fasády. Jestli máte rádi architekturu a design, tak Rotermann city je must!
Národní park Lahemaa, Viru Raba 
Když zpětně vzpomínám, co se mi nejvíce líbilo na Estonsku, je to rozhodně Národní park Lahemaa. Krása přírody mě nikdy nepřestane překvapovat. Stejně tak jako stánek s občerstvením uprostřed lesa, kde parta milých lidí nabízela skvělé marmelády a pálenku. Do Lahemy jezdí plné autobusy turistů, a tak nevíme jestli ostatní něco platili, ale my měly ochutnávku zadarmo.  Musím říct, že svačinka s pálenkou uprostřed přírody bodla!  Cesta autobusem (ne turistickým, ale klasickým linkovým) na Viru Raba vás přijde na pár eur a z Tallinnu se tam dostanete zhruba za hodinu.Pláž
Ačkoliv jsme byly v Tallinnu na konci léta, voda měla asi deset stupňů.  Zatímco my větru moc neholdovaly, odvážní jachtaři se radovali a ve vodě jich bylo hned několik.Hradby
Nejenže hradby dotváří atmosféru města, taky je z nich nádherný výhled.


Čtvrť Kalamaja
V této čtvrti si budete připadat jako v americkém retro filmu. Kalamaja je plná pastelových domků, cukráren a pekárniček, kde pečou ten nejlepší chleba.


Myslím, že v každém cestovatelském článku přidám jeden odstavec s názvem
INSTAGRAM FRIENDLY PLACE, protože to zajímá vždycky úplně všechny a každé město ho má.

V Tallinnu je to kromě vyhlídky s nápisem "Save the camera honey, enjoy the view", galerie moderního umění. Galerie má na střeše drátěný domek plný textílie a o fotogeničnosti místa se můžete přesvědčit sami.

Napiště mi, jestli jste Tallinn znali a jestli jsem vás nalákala na výlet do Estonska.
Pusu P. <3

You Might Also Like

0 komentářů