HOW TO: Low budget trip in expensive city I HELSINKI

9/26/2017


Ahoj,

dnes vám prozradím moje know how, jak co nejvíce ušetřit, pokud se chystáte do drahé země. Konkrétně se zaměřím na Helsinky a poradím vám,  jak si je užít naplno i s nízkým rozpočtem. Většinu bodů, ale můžete aplikovat i na jiná města.

1) Letenka
V dnešní době můžete najít opravdu levné letenky na lety, které provozují nízkonákladové společnosti ( WizzAir, Raynair, Norwegian - s těmi jsme letěli do Finska). Tyto společnosti jsou nastaveny tak, že jsou určeny čiště pro přepravu. Nečekejte tedy "zbytečný komfort" v podobě pití, jídla a novin zdarma. Nemusíte se ale bát rozpadlých nekvalitních letadel. V ceně letenky není zahrnuto ani velké zavazadlo, za které si tedy také připlatíte. Tyto lety bych doporučila na krátké vzdálenosti a v případě, že jste schopni se zabalit do kabinového zavazadla do 10 kg. Věřte tomu nebo ne, (já tomu taky něvěřila!!!) ALE JSTE! Do Helsinek jsme letěli na týden a z Čech jsem odlítala s 8,5 kg.  Za ten týden mi nic nechybělo a ještě mi zbylo čisté oblečení! 

2) Bydlení
Poslední dobou nedám dopustit na Airbnb. Na našem holčičím tripu jsme byly ubytované v hostelu i v Airbnb a hádejte kde se nám líbilo víc? Domácí čisté prostředí, kde sdílíte jednu koupelnu s domácími a kamarádkou vyhrálo nad dvěma sprchami pro celý hostel. Navíc když potkáte milé hostitele tak jako my (zatím vždycky!), dostanete skvělé rady ohledně města, nebo třeba i sobotní královskou snídani! My si ji vychutnali právě v Helsinkách!
3) Doprava
Na kola ve Finsku nebylo počasí, a tak jsme museli použít klasické MHD. Bohužel tady žádnou radu jak ho sehnat levně nemám a nejspíš běžnou cenu obejít ani nejde, ALE! mám skvělý tip. Spoustu lidí neví, že MHD karta platí i na výlet lodí na některé přilehlé ostrůvky. Rozhodně si nenechte ujít Suomenlinnu. Z našeho výletu do Finska bych ji zařadila mezi TOP 5! Spíše než muzea si na ostrově vychutnejte přírodu, zakoutí opevnění a skalnaté vstupy do Baltského moře.(všechny tyhle fotky jsou ze Suomenlinny)

4) Jídlo
Trhy! To je to co hledáte, pokud se vydáte do drahého města. Na trzích najdete levné jídlo v centru plus ochutnáte místní dobroty. O zdraví se bát nemusíte, nejsou to klasické pouliční stánky s párkem v rohlíku. Jídlo na trzích chutná skvěle a můžete tam najít opravdové speciality. Pokud máte odvahu, můžete v Helsinkách zkusit sobí maso. Pokud nechcete jíst venku, můžete najít Market Hall, kde je jídlo stejné jako na trzích, ale můžete si k němu sednout do tepla. :-)nejlepší rybičkový hranolky na Market Square <3

Jídlo na Flea Market doporučuje pět z pěti Kateřin :-)


5) FOR FREE
Zjišťujte si věci o daném městě dopředu, hledejte na internetu, čtěte blogy, sledujte YT nebo třeba Pinterest. Najdete díky tomu spoustu skvělých míst, která jsou ZADARMO! Já mám pro vás hned několik rad.

Zábavní park Linnanmäki - Vstup do tohoto zábavního parku je zadarmo, atrakce kromě jedné už bohužel ne. Jedna jízda na kterékoli atrakci stojí 8 eur a celodenní pas pak 30 eur. Linnanmäki nabízí jednu atrakci zdarma, a to proskelnou buňku, která vás vyveze do výšky a protože se otáčí, můžete si vychutnat pohled na Helsinky ze všech stran.


tohle vás vyveze zadarmo na nejkrásnější výhled, TIP: běžte tam na západ slunce!

Rock church (Temppeliaukion kirkko) je kostel, který je vyhlouben do skály. Stavba je to zvláštní, trochu nesourodá a my se nemohli rozhodnout jestli se nám líbí nebo ne. Rozhodně je to něco originálního, co jen tak nepotkáte a myslím si, že stojí za navštívení. Vstup stojí normálně 3 eura, ovšem když přijdete v pátek můžete skalní kostel navštívit zadarmo.

Kiasma je galerie současného umění. Můžete si tam vyzkoušet virtuální realitu, vychutnat krátké filmy vytvořené pomocí her a sci-fi grafiky nebo umělecké instalace v podobě televizí a drátů. Pokud nejste na současné umění, nebo umění všeobecně, zastavte se podívat alespoň na krásné prostory galerie. První pátek v měsící je vstupné zadarmo,  jinak zaplatíte 10 eur.
Kamppi Chapel of Silence je unikátní minimalistické stavba, která připomíná svým vzhledem loď. Kaple je zajímavá i v tom, že není vymezena jednomu náboženství. Může sem tedy kdokoliv nehledě na jeho životní filozofii. Jediná podmínka je nerušit ostatní. Má to být místo, kde se člověk  uklidní v jedné z nejrušnějších částí města. Interiér je celý ve dřevě a kromě klasických lavic tam najdete i pohodlné měkké bulánky a na nich meditující/ odpočívající místní nebo turisty. Vstup je jak jinak než zadarmo.


všimnětě si vlevo těch bot :D


Hotel Torni
V nejvyšším patře tohoto hotelu je restaurace s krásným venkovním posezením z kterého se můžete kochat výhledem na celé Helsinky ZA-DAR-MO. V hotelu najdete i nejlepší záchody. Protože v Helsinkách není moc výškových staveb a tenhle hotel je jeden z nejvyšších, může si dovolit mít průhledná obří okna na toaletách. Je to sice zvláštní pocit, ale vy máte super výhled a vás nikdo nevidí.


Doufám, že se Vám článek líbil. Napište mi, jestli jste někdy navštívili severské země a jak se vám tam líbilo.

Pusu P. <3

You Might Also Like

0 komentářů