Co vám nikdo neřekne o Londýně I tips&tricks I PHOTOBOOK

8/30/2017

Ahoj!

Jak víte z instagramu(@bastlpet), před nedávnem jsem se vrátila z Londýna. Tahle kulturní metropole mi vždycky vezme dech a tentokrát tomu bylo už potřetí. Na začátek bych chtěla podotknout, že Londýn je má srdcová záležitost a dokázala bych si představit tam i nějaký čas bydlet. Má poslední návštěva Londýna trvala týden, mohla jsem tedy vidět a zažít Londýn opravdu naplno se všemi jeho klady i zápory. Dnes vám proto předám tips&tricks, jak si užít Londýn na sto procent!

1) POTTERHEAD FAMILY
a)     Ten kdo mě opravdu zná, jistě ví, že se ze mě stal za posledních pár let veliký fanoušek Harryho Pottera. Několik ještě větších fanoušků než jsem já, jezdí do Londýna hlavně kvůli místům, kde se Harry Potter natáčel. Po Londýně je jich rozesetých mnoho a my navštívili ty nejznámější. Rozhraní mezi kouzelnickým světem a světem mudlů, najdete na nádraží King's Cross, kde se můžete vyfotit s vozíkem a klecí. Na nástupišti devět a třičtvrtě ho ale nehledejte, toto nástupiště představuje ve filmech místo mezi kolejemi 3 a 4. Magickou bránu do světa kouzelníků najdete snadno, podle té nejdelší frotny, kterou v Londýně zažijete. Na místě vás vyfotí za 9 liber fotograf, vyfotit se však můžete i sami. Hned vedle King's Cross je nádraží St Pancras, které se ve filmech také objevuje.
b)    Teď pozorně čtěte, ať neprohloupíte jako my. Pokud se chystáte do studií, kde se natáčel HP, kupte si vstup možná už rovnou s letenkou, protože čekací doba na volný termín je jeden až dva měsíce (alespoň teď v létě)!
c)    V průvodcích se dočtete, že se v Oxfordu nachází jídelna, kterou byl film inspirován. Jídelna za návštěvu nestojí, nepodobá se kromě krbů skoro ničím. Vstupní hala se schodištěm před jídelnou je ale ta stejná, kterou můžete vidět ve filmech. #saveyou8pounds

2)DOPRAVA
a) Zažila jsem už všelijak složitou dopravu, ale londýské metro skoro nic nepřekoná. Má sice jen 11 linek, oproti tomu v NYC, které jich má 36, ale za to mnohem složitější, nepřehledné a špatně značené. V Londýně se neorientujete podle konečné stanice tak, jako je tomu u nás, ale podle směru. Pokud tedy neznáte stanice v daném směru, zjistíte, že opravdu není jen tak, se zorientovat. Teď přijde rada nad zlato: jezděte double-deckrem, tedy dvojpatrovým autobusem! Ani v Londýně se nevyhnete zácpám, za to si ale vychutnáte výhled pěkně z vršku na všechny památky. Nebojte, dvojpatráky jezdí všude a jejich návaznost a přesnost je skvělá!
b) Systém půjčování kol v Londýně může být také matoucí, proto Vám ho hezky česky vysvětlím. Do doku u zaparkovaných kol, vložíte platební kartu a namačkáte kolik kol chcete zapůjčit. Na každé kolo vám vyjede lístek s číselným kódem, které naťukáte přímo na stojanu pro kolo. Za jedno kolo zaplatíte 2 libry na půl hodiny. Kolo můžete využívat až 24h za původní dvě libry, ale každou půl hodinu musíte zaparkovat v jiném doku, počkat deset- patnáct minut a vytisknout si v přístoji nový kód. Jak asi správně tušíte, pokud jste turista a cestou chcete zastavovat a fotit, není to úplně ideální volba. My si kola půjčili, projeli se parkem a už rychle hledali jiný dok, aby se nám z karty nestrhly další peníze. Když to totiž nestihnete včas, budou se vám za každou následující půlhodinu strhávat další dvě libry. Nemluvě o tom, že se i na kole těžko zvyká na ježdění vlevo.
c) Na cestování po Londýně je ideální volbou Oyster card. Za zóny 1&2, kde se nachází všechny hlavní památky, zaplatíte na týden 33 liber + 5 liber je vratná záloha za kartu. Oyster card můžete využívat na autobus, metro, River bus a další způsoby přepravy, které najdete zde. :)

3) JÍDLO
Vstupy do většiny galerií a muzeí jsou v Londýně zadarmo, za to si ale pěkně připlatíte za jídlo. Pokud nechcete za potraviny utratit tolik, co stojí v Praze měsíční pronájem bytu, vyhledejte Mark&Spencer nebo třeba Tesco. Místní obchoďáky nabízí tzv. "meal-deal", akci při které máte hlavní jídlo, pití a sváču za rozumnou cenu. Věci si můžete sami nakombinovat a taková véča se dá pořídit za tři libry. Z hlavních jídel můžete vybírat bagety, tousty, těstovinové a zeleninové saláty, humus apod. Svačina kromě čokolády a brambůrků zahrnuje pytlíčky ovoce, zeleniny a oříšků. Dobře si taky zapamatujte Poundland, najdete tam skoro všechno, včetně jídla a každá věc je jen za libru. My měli snídani v hotelu, na oběd jsme si vždycky zašli do restaurace a večeři jsme si většinou koupili s sebou na hotel, protože jsme se vraceli až pozdě v noci.

No a památky si už můžete vyhledat sami, ale já vás alespoň navnadím fotkami!
Mějte se krásně a užijte si zbytek prázdnin. Pusu P. <3


You Might Also Like

7 komentářů

 1. Parádní guide Péťo! My jsme v Londýně byli s přítelem na přelomu dubna a května a vše o čem tu píšeš jsme provedli, viděli a zažili a můžeme také jen doporučit!:-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju moc za krásný komentrář :) Londýn je nejlepší, viď :)))

   Vymazat
 2. Skvělej článek Péťo! Chystáme se do Londýna v listopadu, takže se tyhle tipy hodí :-)

  OdpovědětVymazat
 3. Jé tak jestli máš ráda Harryho Pottera, to by se ti určite líbilo v Universal Studios. Byla jsem tam v LA a v Orlandu a je to nádherný! Až někdy do UK pojedu, urcitě se tam podívám:) Skvělé tips na cestu:)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Doufám, že se do LA co nejdřív podívám, všude ty studia vidím a vypadá to skvěle. :) Musela sis to moc užít... Děkuju moc :)

   Vymazat
 4. Have totally different plastic properties in different directions, this is known as|is called|is named} plastic anisotropy. An essential source of plastic anisotropy arises from most popular orientations of polycrystalline materials. In continuum plasticity, the plastic pressure ratio and the stress ratio are connected by experimental parameters outlined in varied anisotropy yield equations. Continuum plasticity fashions are place to} characterize the plastic anisotropy of metals in a simple method. These continuum yield equations, nevertheless, do not keep in mind the crystallographic textures of the fabric. Metal sheets have to be coated with food grade lacquer and dried at thermal drying oven best straw lifeguard hat for metal can making process.

  OdpovědětVymazat