An Adventure Book I DUBAI

6/07/2017


Ahoj!

Tak se Vám zas po nějaké době hlásím s novým článkem. Měla jsem teď ve škole frmol, odevzdávky seminárek, deadliny prací, ateliérový týden a do toho mě skolila nemoc. Už jsem ale znovu mezi živými, takže to nebudeme protahovat a hurá na samotný článek. Dlouho Vám dlužím článek z Dubaje, a tak se tam společně s Vámi dnes alespoň prostřednictvím fotek a vzpomínek vrátím. (Kéž by si tam šlo odskočit mezi učením na zkoušky, co? Už by to chtělo ten teleport.)

Chystám se brzy vydat video z Dubaje, kde uvidíte co jsme který den dělali. V článku se proto zaměřím na místa, která v Dubaji nesmíte zmeškat.

1.) Vyražte do pouště!
Ačkoliv Vás zlí lidé na internetu budou odrazovat od návštěvy pouště, nenechte se zastrašit! Také jsme se zpočátku obávali břišního tyfu, ale známí, kteří v Dubají bydlí, nás ubezpečili, že se určitě  nemusíme očkovat. Poušť byla krásným kontrastem k městu a mrakodrapům a pro mě osobně asi i nejsilnějším zážitkem. Trošku adrenalinu jsem vřele uvítala. Nastoupili jsme tedy do téměř obrněného auta a vypravili se na cestu dunami. Řidič nám pouštěl k nebezpečné jízdě uklidňující hudbu a v duchu ( ne, vlastně to neskrýval) si užíval vykřikující posádku auta. Pro lidi se slabým žaludkem to opravdu není, auto se místy tolik naklání, že čekáte kdy se celé převrátí. Když pak ale vystoupíte do té klidné zlatavé pouště zalité světlem zapadajícího slunce, ( klišé jak Brno) je to dechberoucí!


2.) Top of the World
O Burj Khalife se dočtete v každém průvodci, ale z dobrého důvodu. Pokud tolik milujete létání, výšky a výhledy na město tak, jako já, vaše srdce na  této vyhlídce zaplesá. <3  I přesto, že je Dubaj téměř pořád zahalená v prachu a mlze, na Burj Khalifu prostě musíte. Už pro ten pocit, být na nejvyšším mrakodrapu světa... a to pravé kouzlo přichází až po západu slunce (který také stojí za to!).
Zajímavost: Věděli jste, že během stavby Burj Khalify dostával nekvalifikovaný dělník JEN 66 Kč na den?! hrůza


3.) Nasávejte vůně a ochutnávejte!
V Dubaji jsou dva proslulé trhy - se zlatem a s kořením. Ten se zlatem za výlet nestojí, za to ten s kořením ano! Na každém kroku najdete rozmanité druhy koření, čajů, čokolády, datlí, ale i lampiček, koberců a tradičního oblečení. Hned v prvním obchodě (nejsou tam stánky jako na běžném trhu, ale kamenné obchody) jsme potkali skvělého obchodníka, který se na nás (jako jediný v celé Dubaji) snažil mluvit česky. Nechali jsme si u něj namíchat čaj z různých bylinek a protože je to orientální směs, ani jeden čaj z té směsi ještě nechutnal stejně, ale vždycky výborně! Koupili jsme si ještě koření na ryby, které obsahuje například kari - to píše! Další specialitou jsou datle obalované v čokoládě z velbloudího mléka nebo čokoláda ve tvaru kamínků ( červené, bílé a zelené kamínky na obrázku). A pokud se dostanete do pouště na raut, nezapomeňte si dát falafel nebo humus, který chutná úplně jinak, než ten, který u nás známe.

4.) Poznávejte kulturu
Když jsme přistáli na letišti, byla zrovna doba modlení. To znamená, že se ze všech reproduktorů uvnitř i venku rozléhá píseň, která vyzývá místní k modlení. Poprvé jsme z toho neměli dobrý pocit, bylo to pro nás cizí, ale přes týden jsme si zvykli. Když jsem navštívili Abu Zábí (Dhabi) a mešitu Sheikha Zayeda, byl to pro nás silný zážitek. Jaký to asi musí být zážitek pro věřící? My hlavně obdivovali architekturu a vůbec nám nevadilo, že jsme se museli celí zahalit (nesměl nám koukat ani vlásek) nebo chodit v interiérech naboso.
5.) Za nákupy
Pokud vyrazíte do Dubaje za nákupy, nemůžete šlápnout vedle s Mall of the Emirates nebo Dubai Mall. Milovníci módy si přijdou na své a jestli se vaše drahá polovička bude nudit, pošlete ji, ať si jde zabruslit, zalyžovat nebo se potápět se žraloky. To vše najdete v těchto obchodních centrech. Jestli vás z toho přece jen nic neláká, můžete se alespoň kochat nádhernými výlohami vyladěnými do posledního detailu, které občas připomínají spíše Art instalace.

6.) Válendo
Kde si lépe odpočinout po toulání městem, než na pláži. Nejkrásnější (veřejné) pláže v Dubaji se nachází po obou stranách plachetnice, tedy Burj Al Arabu. Průzračná voda s výhledem na krásnou architekturu - to chceš!

7.) Krásné kýče
Není lepšího pojmenování pro Miracle Dubai Garden a Dubai Garden Glow. Tyto zahrady doslova překypují barvami a obřími sochami. Zatímco Miracle Dubai Garden je plná rozkvetlých voňavých květin, Dubai Garden Glow svítí, bliká, hraje a je to taková Matějská bez kolotočů. Kde jinde ale potkáte PANDÍ jezdící vláček? Obě jsou tak kýčovité, až jsou vlastně naprosto kouzelné.


8.) Ztrácejte se / toulejte se!
Můžete tak najít ty nejkrásnější místa, zákoutí, skvělé restaurace nebo odlehlé pláže. To neplatí jen o Dubaji! :)

Kdyby Vás zajímalo cokoliv o Dubaji, co jsem ještě nezmínila, nebojte se napsat. :-) Další fotky najdete na mém instagramu. @bastlpet

Pusu P. <3

You Might Also Like

1 komentářů